کیش

Kish

شرح

در لهجه مردمان بومی، به کانال عمیقی که محل خروج آب از قنات ‌باشد، «کیش» می‌گویند. کیش تنها جزیره در خلیج فارس است که قنات آب شیرین دارد. به همین دلیل این جزیره را کیش نام‌گذاری کردند. کیش در زمان پادشاهان ایلام و آشور از اهمیت زیادی برخوردار بود. درگیری تمدن‌های آن زمان به ویژه سومری و ایلامی به شدت تحت تاثیر فرهنگ این تمدن‌ها قرار گرفت. اکثر کشتی‌های دوران باستان مستقیما از شوش و رودخانه کارون به خلیج فارس می‌آمدند و از خلیج فارس به سواحل شمالی منتقل می‌شدند. تاریخچه جزیره کیش جزایر هرمز، قشم و کیش در انتهای این منطقه قرار داشتند و به عنوان ایستگاه اصلی آماده‌سازی و مبادله کالا و نیازهای تجاری، پایگاه‌های دریایی به حساب می‌آمدند. از زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان، این جزیره تحت سلطه ایران بود. جزیره کیش برای اولین بار در خاطرات نئارخوس، ملوان یونانی، در ۳۲۵ سال قبل از میلاد ثبت شده است. زمانی که توسط اسکندر برای کشف خلیج فارس مامور شده بود. در قرون وسطی، کیش به یک مرکز تجاری مهم تحت سلطه قدرت سلسله اعراب، تبدیل شد. با گسترش اسلام، این جزیره توسط خلفای اموی تصرف شد و این امر تا سال ۲۴۹ هجری قمری ادامه یافت.

در آن سال، یکی از مردم ایران از خلیفه سرپیچی و همه جزایر خلیج فارس از جمله کیش را تصرف کرد. پرتغالی‌ها تا عصر صفویه در کیش بودند و متاسفانه به جز ویرانی هیچ اثر دیگری از خود باقی نگذاشتند. تا اینکه سرانجام شاه عباس پس از پایان جنگ علیه عثمانی، شروع به آزاد سازی بحرین، هرمز و کیش از سلطه بیگانگان کرد. در دوره سلجوقیان، این جزیره به بزرگ‌ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد. کیش در قرن‌های پنجم تا هفتم در اوج توسعه و شکوفایی بود. علاوه بر این، شهادت مورخان و مسافران ایرانی و عرب، بقایای شهر تاریخی حریره، گواه خوبی بر اهمیت کیش است.

کیش یکی از مراکز عمده تجارت در دوره ایلخانیان، تیموریان و اتابک بوده است. کیش به کیفیت مرواریدهایش معروف بود. هنگامی که مارکوپولو در حال بازدید از دربار شاهنشاهی در چین بود، در مورد زیبایی مرواریدهایی که یکی از همسران امپراطور پوشیده بود، اظهار داشت که آن‌ها از کیش آمده‌اند. در قرن ۱۴ میلادی، کیش رو به زوال رفت. در دوره پهلوی، به عنوان مکانی نیمه خصوصی برای شاه و مهمانانش توسعه یافت. با فرودگاه بین‌المللی، هتل‌های لوکس و حتی یک کازینوی بزرگ. این جزیره چندین بار خریداری و فروخته شد. در سال ۱۹۷۰، هیات‌های متخصصان آمریکایی و ایرانی از این جزیره بازدید کردند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک، کیش به عنوان یک مرکز بین‌المللی گردشگری و تجاری در نظر گرفته شد. سرانجام در سال ۱۹۹۲ با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش، توسعه سریع جزیره آغاز شد.

Kish Islandموقعیت جغرافیایی کیش

جزیره کیش در استان هرمزگان، جنوب ایران و در خلیج فارس، واقع شده است و ۹۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و در گذشته به نام «قیس» شناخته می‌شد. کیش طبیعتی زیبا و منحصر به فرد دارد. سواحل کیش آرام با شن‌های مرجانی، آب زلال با شفافیتی بی‌نظیر هستند که می‌توانید آبزیان را در عمق چند متری دریا مشاهده کنید. پوشش گیاهی مناسب، سرسبزی و طراوت خصوصا در هفت ماه سال، چشم انداز زیبایی برای این جزیره فراهم می‌کند.

کیش هر ساله بیش از یک میلیون دوست‌دار طبیعت و دریا را به خود جذب می‌کند. جزیره کیش نسبتا مسطح است. ارتفاع نسبی این جزیره حدود ۳۲ متر و بلندترین نقطه در شرق آن، در حدود ۴۵ متر از سطح دریا فاصله دارد. بنابراین ساحل با شیب نسبتا ملایمی به دریا منتهی می‌شود. جزیره کیش دارای ساختار مرجانی است. جزایر مرجانی معمولا با پخش مواد مرجانی و سایر مواد آلی در تاقدیس‌ها، گنبدهای نمکی و مواد آتشفشانی تشکیل می‌شوند.

موقعیت جغرافیایی کیشآب و هوای کیش

هوای کیش گرم و مرطوب است و متوسط دمای سالانه آن به ۲۶.۶ درجه سانتیگراد می‌رسد. آب و هوای این جزیره تحت تاثیر توده‌های هوای شمال غربی و جنوب قرار دارد و میزان بارش باران در این جزیره کم است. در ماه‌های زمستان باران بیشتر به صورت رگباری می‌بارد. رطوبت در تابستان زیاد است و حتی به صد درصد نیز می‌رسد

پوشش گیاهی

باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم از پوشش‌ گیاهی جزیره کیش هستند. تاکستان‌های معروفی در این جزیره وجود دارد. همچنین درخت کمیاب لور از زمان حضور پرتغالی‌ها در کیش، در این جزیره پرورش داده می‌شود. کیش از نظر پوشش گیاهی در منطقه نیمه حاره‌ای جنوب ایران قرار گرفته است. گیاهان این منطقه در برابر خشکی مقاوم هستند که این امر باعث سازگاری بیشتر گیاهان در منطقه شده ‌است.

بهترین زمان برای سفر به کیش

همه مسافران بر این باورند که پیش‌بینی وضع هوای مقصد سفر، یکی از مهم‌ترین نکات قبل از سفر است. همچنین، برای مشخص کردن بهترین فصل برای سفر به کیش، باید وضع آب و هوای مقصد را در تمام مدت سفر بدانید. به دلیل پربازدید و توریستی بودن جزیره کیش، اطلاعات مربوط به آب و هوا، برای همه مسافران لازم است تا حداکثر استفاده را از مدت زمان سفر خود ببرند.

بهترین زمان برای سفر به کیشزمستان

از آنجا که بهترین زمان سفر به جزیره کیش اوایل زمستان تا اواسط بهار است، در این فصل هوای جزیره کیش خنک و مطبوع است. با این حال، آب دریا برای شنا در زمستان خیلی سرد است.

پاییز

با توجه به هوای معتدل کیش، پاییز فصل خوبی برای سفر به این جزیره است. همچنین، می‌توانید در اول پاییز در دریا شنا کنید. کیش در فصل پاییز، علاوه بر داشتن هوای مطبوع، چندان شلوغ هم نیست. با این حال، در این فصل ممکن است با باران‌های شدید و دریای طوفانی روبرو شوید. بنابراین، اگر می‌خواهید در پاییز از ورزش‌های آبی مانند شاتل، غواصی و قایق سواری لذت ببرید، حتما وقتی دریا طوفانی نیست به این تفریحات مشغول شوید. برای اطمینان از این موضوع، قبل از سفر کیش وضعیت هوا را بررسی کنید.

بهار

هوای کیش تا اوایل اردیبهشت معتدل است و تا اوایل خرداد رطوبت شما را آزار نمی‌دهد. همچنین، در این زمان می‌توانید از شنا و ورزش‌های آبی لذت ببرید. به این نکته توجه داشته باشید که در ایام نوروز، کیش پر از گردشگر است، بنابراین باید از قبل خدمات تور خود را رزرو کنید یا برای جلوگیری از شلوغی نوروز، در این دوره به این جزیره سفر نکنید.

تابستان

هوای گرم و مرطوب تابستان، فصل چندان مناسبی برای بازدید از جزیره کیش نیست. با این حال، هزینه سفر در این فصل به حداقل می‌رسد و مراکز خرید تخفیفات خوبی را ارائه می‌دهند. همچنین، به دلیل تعطیلات مدرسه، کیش در تابستان پر از مسافران است.

کیش در تابستانفرهنگ و سبک زندگی

جمعیت جزیره کیش در سال ۱۳۹۵ طبق سرشماری نفوس و مسکن در حدود ۴۰ هزار نفر ثبت شده است. کیشوند لقب شهروندان کیش است. دشداشه، لباسی بلند، پوشش مردان محلی است. شهروندان اعیاد قربان و فطر را که مهم‌ترین عید مردم این منطقه است، جشن می‌گیرند. شهروندان کیش همگی مهاجر نیستند. گروهی از مردم کیش هستند که جز بومیان این جزیره محسوب می‌شوند. فرهنگ بومیان کیش مانند فرهنگ مردم هرمزگان و بوشهر است.بومی‌ها برای زندگی در کیش به ماهی‌گیری، دام‌پروری، دریانوردی و بازرگانی مشغول هستند. همچنین صید مروارید یکی دیگر از کارهای مردم کیش در گذشته بوده است. پوشش محلی مردم کیش نژاد بومیان و ساکنین جزیره کیش اغلب دراویدی، نوردیک، سامی و سیاه هستند و به زبان عربی و فارسی صحبت می‌کنند. بعضی از مردم جزیره به واسطه توسعه گردشگری و تجاری، کارهای خدماتی انجام می‌دهند و بعضی نیز به کارهای سنتی مانند ماهیگیری و شکار می‌پردازند. بازرگانان محلی هم در بازار صفین کار می‌کنند. مردم کیش ضرب‌المثل‌های خاص خود را دارند که با امثال جزیره‌های همسایه متفاوت هستند. مانند: «پخت نانت را به نانوا واگذار کن، حتی اگر نیمی از آن را به عنوان مزدش بردارد» و «اسراف نکن! حتی اگر آب دریا برمی‌داری» شاید این ضرب‌المثل‌ها کمی عجیب به نظر برسد.

اما از آنجا که این جزیره در قدیم محل تجارت و کسب و کار بوده است، ضرب‌المثل‌هایی این چنین، از تفکر تجاری و کارآفرینی مردم کیش سرچشمه می‌گیرد. غذاهای سنتی کیش اغلب با ماهی تهیه می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان انواع قلیه، مضروبه، هریسه و مجبوس را نام برد. غذاهای سنتی کیشبسیاری از خوانندگان پاپ ایرانی در جزیره کیش کنسرت برگزار می‌کنند که معمولا با استقبال خوبی از مردم روبه‌رو می‌شوند. در زمینه ورزشی نیز جزیره کیش میزبان رویدادهای متعدد ورزشی بین‌المللی بوده ‌است. همینطور میزبانی مسابقات جهانی والیبال ساحلی هم در سابقه خود دارد. کیش محل خوبی برای برگزرای اردوهای ورزشی است و گاهی تیم‌های ورزشی در این جزیره اردوهای تمرینی برگزار می‌کنند.

ورزش‌های آبی در کیش جایگاه خاص خود را دارند و بسیار پرطرفدار هستند. به علاوه به جز ورزشکاران حرفه‌ای، گردشگران هم از این ورزش‌ها و تفریحات آبی استقبال می‌کنند. از جمله ورزش‌های آبی کیش شاتل، بنانا، چتر (پاراسل)، غواصی، جت اسکی، کایت بردینگ، کیبل اسکی و به تازگی فلای بورد هستند.

سواحل کیش

غذاهای خوشمزه در کدام یک از رستوران های کیش است؟

در کیش مانند سایر جزیره‌ها، غذاهای دریایی رایج است. اما این جزیره غذاهای محلی خاص خود مثل سمک مشوی، مرقوق یا مرگوگ، محمر، مضروبه، مجبوس لحم را دارد. بسیاری از رستوران‌های خوب در کیش وجود دارند که انواع مختلفی از غذاهای ایرانی و همچنین غذاهای بین‌المللی را سرو می‌کنند. به عنوان مثال رستوران‌های کوه نور، پدیده، عمو اکبر، رویال استار، میرمهنا، توتی فروتی و شب‌های کیش. اگر علاقمند به خوردن فست فود هستید، رستوران سوپر استار می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

به دلیل هوای گرم جزیره، نوشیدنی‌های سرد واقعا مطلوب است. بنابراین کافی شاپ امیر شکلات و بستنی‌های خوشمزه آن، می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. کافه‌های زیبایی نیز در کیش وجود دارد که می‌توانید از آنجا لذت ببرید مانند کافه کاکتوس‌، میکافه، کافه رستوران نخل ساحلی و کافه میلاجه.

رستوران های کیشاز کدام مراکز خرید کیش خرید کنیم؟

هر شهری سوغاتی‌های خاص خود را دارد. علاوه بر ماهی جنوب و غذاهای دریایی، شکلات و قهوه از سوغاتی‌های محبوب کیش هستند که می‌توان این خوراکی‌ها را ارزان‌تر از سایر شهرهای ایران در این جزیره تهیه کرد. جزیره کیش مراکز خرید زیادی دارد که بیشتر آن‌ها در نزدیکی یکدیگر هستند، بنابراین بدون اتلاف وقت می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. مراکز خرید پردیس ۱ و پردیس ۲، مرکز تجاری کیش، مرکز خرید زیتون و مرکز خرید پانیذ، بهترین مکان برای خرید در این جزیره هستند.

مراکز خرید کیشجاهای دیدنی و تفریحی کیش کدامند

جزیره کیش دارای جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های تاریخی متعددی است. مثلا این شهر زیرزمینی کاریز است که ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارد؛ در شهر باستانی حریره، درخت سبز از قدیمی‌ترین درختان ایران، کشتی یونانی یکی از میراث‌ باستانی جزیره، پارک دلفین، پارک پرندگان، صخره‌های مرجانی، کلبه هور و سافاری. پیشنهاد می‌شود به کلوب‌های نزدیک دریا و اسکله تفریحی بزرگ که در شرق جزیره واقع شده است بروید. شما همچنین می‌توانید از تفریحات دریایی مانند اسکی روی آب، غواصی زیر آب، جت اسکی و پاراسیلینگ لذت ببرید. در ادامه چند جای دیدنی و تفریحی کیش را با هم مرور می‌کنیم.

پارک دلفین‌ها

پارک دلفین کیش یک پارک تفریحی عظیم به مساحت ۱۰۰ هکتار است که در قسمت جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد. این مجموعه میزبان بیش از ۲۰ نوع پستاندار دریایی است. منطقه‌ای عظیم پر از انواع پرندگان که آزادانه در حال پرواز یا گردش هستند. پرندگانی مانند عقاب، پلیکان، فلامینگو، طاووس، توکان و شترمرغ. اگر به دنبال انجام کاری هیجان‌انگیز هستید، می‌توانید با شاهین آموزش دیده که روی شانه‌‌تان عکس بگیرید.

بخش دوم به خزندگان، مانند تمساح‌ها، مارها و مارمولک‌ها اختصاص دارد که پس از غذا خوردن، بدون حرکت دراز می‌کشند، بنابراین می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. اگر به اندازه کافی شجاع هستید، می‌توانید با مار پیتون عظیم نیز یک عکس یادگاری داشته باشید!

پارک دلفین هابعد از بخش خزندگان، اجرای سیرک با حرکات آکروباتیک وجود دارد. همچنین یک نمایش پرندگان با طوطی‌های رنگارنگ یا انواع مختلف پرندگان برگزار می‌شود. نمایش دلفین‌ها آخرین قسمت خواهد بود. می‌توانید بازی دلفین‌ها، شنا و پرش به اطراف را تماشا کنید. حتی کودکان می‌توانند با این موجودات باهوش شنا کنند و خاطره‌ای خوش در جزیره کیش بسازند. در راه بازگشت می‌توانید از قدم زدن در یک آکواریوم کوچک با ماهی‌های نادر و رنگارنگ، لاک پشت‌ها و کوسه‌های خلیج فارس لذت ببرید. اگر به حیوانات علاقه دارید، حتما باید از این مکان بازدید کنید.

مرکز غواصی کیش و تفریحات آبی

غواصی در اعماق خلیج فارس باید لذت‌بخش باشد. ابتدا یک آموزش کوتاه سریع خواهید دید و سپس تجهیزات لازم به شما داده می‌شود. وقتی همه آماده شدند شما را با قایق‌های موتوری به محل غواصی می‌برند. با حرفه‌ای‌های اطراف خود، به درون آب شیرجه خواهید زد. دوربین‌های خاصی برای عکس‌برداری در زیر آب برای شما آماده شده است. با تماشای ماهی‌ها و مرجان‌های رنگارنگ اطراف خود، نمی‌خواهید از آب خارج شوید. مرکز غواصی کیشاگر تا به حال فلای بورد سوار نشده‌اید، می‌توانید آن را در جزیره کیش امتحان کنید. در ابتدا ممکن است سخت باشد اما وقتی یاد بگیرید چگونه تعادل خود را حفظ کنید، می‌توانید از منظره دریا در زیر پاهایتان لذت ببرید. اگر علاقه‌مند هستید، می‌توانید با دوستان یا خانواده خود بر فراز دریا چتربازی کنید و خاطره‌ای هیجان‌انگیز را در جزیره کیش به یادگار بگذارید. جت اسکییکی از تفریحات دلپذیر برای گردشگران، به ویژه نوجوانان، غواصی در آسمان یا پاراسل است. وقتی سوار چتر نجات پاراسل می‌شوید، یک قایق به سرعت شما را بر فراز آسمان بلند می‌کند. منظره‌ای زیبایی از جزیره کیش را نظاره‌گر خواهید بود. احساس بی‌نظیری از آرامش و بالاترین سطح هیجان را در آسمان لاجورد و آب‌های زلال و زیبای خلیج فارس تجربه خواهید کرد. پاراسلجت اسکی یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات کیش است. هیجان سرعت در آب‌های زیبای خلیج فارس با جت اسکی، لحظاتی به یاد ماندنی را برای گردشگران فراهم می‌کند. با بازدید از یکی از کلوپ‌های غواصی و دریایی کیش، می‌توانید از جت اسکی استفاده کنید و ساعات شاد و لذت بخشی را بر روی آب تجربه کنید.

کشتی یونانی

کشتی کوالا اف، یک کشتی یونانی که از سال ۱۳۴۵ در قسمت غربی جزیره کیش قرار دارد. این کشتی باری هنگامی که قصد داشت از ایران به یونان بازگردد در این جزیره به گل نشست. خدمه آن پس از ترک کشتی آن را آتش زدند. این کشتی بزرگ قدیمی در بستر کم عمق نزدیک به ساحل قرار گرفته و حامل رمز و راز و تاریخ است و اکنون نمادی از جزیره کیش به حساب می‌آید. نیازی به گفتن نیست که این مکان فوتوژنیک‌ترین نقطه‌ای است که می‌توان از غروب خورشید همراه با کشتی عکس گرفت.

کشتی یونانی در سال‌های اخیر به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری کیش تبدیل شده است، جایی که صدها نفر در ساحل، برای تماشای غروب خورشید در کنار ساحل جمع می‌شوند. در گذشته با برنامه‌های غواصی و قایق سواری، بازدید از داخل کشتی یونانی امکان‌پذیر بود. اما در حال حاضر به دلیل فرسایش کشتی به واسطه دریا، این برنامه لغو شده است و فقط می‌توان کشتی را از ساحل تماشا کرد.

کشتی یونانیسواحل کیش

سواحل مرجانی کیش در زیر نور خورشید می‌درخشند. در حالی که سواحل شنی بسیاری از مناطق تفریحی در سراسر جهان، چنین منظره‌ای را ندارند. آب دریا در نزدیکی ساحل کاملا شفاف است و می‌توان کف دریا را تا مسافت زیادی مشاهده کرد.

شفافیت آب به دلیل وجود مرجان‌های اطراف جزیره است که آب را تصفیه می‌کنند. کیش نسبت به دیگر جزیره‌های اطراف، یکی از طولانی‌ترین مناطق ساحلی را دارد. ساحل درختان نارگیل یکی از متفاوت‌ترین و جذاب‌ترین سواحل جزیره کیش است. این ساحل در شرق جزیره کیش قرار دارد و وسعتش به ۲۰ هزار متر مربع نیز می‌رسد. در این ساحل، حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ درخت نارگیل وجود دارد. از این ساحل به دلیل آلاچیق‌ها و امکانات رفاهی که دارد، به عنوان پارک محلی هم استفاده می‌شود. سواحل نارگیلپارک ساحل مرجان که در مجاورت بازار مرجان واقع شده یکی از دیدنی‌ترین مراکز کیش است و بازار مرجان را به ساحل متصل می‌کند. ساحل مرجانی کیش به قدری آبی و تمیز است که هر موجود متحرکی را مانند پوسته‌های رنگارنگ صدف و حلزون‌ها و سنگ‌های دریایی مختلف که به ساحل آورده می‌شوند، در زیر آب مشاهده کرد. هر ساله بسیاری از مسافران و ساکنان جزیره اوقات فراغت خود را در این ساحل می‌گذرانند و از مناظر دیدنی کیش لذت می‌برند. آب های شفافبرخلاف سواحل شلوغ در جاهای دیگر، ساحل اینجا مکانی آرام است. ماهی‌ها و دیگر حیوانات دریایی منحصر به فردی در آب‌های ساحلی کیش زندگی می‌کنند. بازدیدکنندگان هنگام تماشای این گونه‌ها که به راحتی قابل مشاهده هستند، متوجه گذر زمان نمی‌شوند. در عین حال، بهترین ماهی خوراکی با کیفیت در اینجا صید می‌شود. آب‌های ساحلی کیش از آب‌های امن جهان است که هیچ کوسه‌ای وجود ندارد و می‌توانید با خیالی راحت در آب شنا کنید.

مرجان های کیششهر باستانی حریره

حریره، شهری که در دوران باستان ایجاد شده است امروزه بازدیدکنندگان را شگفت‌زده می‌کند. این شهر در جایی قرار دارد که اکنون کیش نامیده می‌شود. شهری باستانی در ایران که در قرن هشتم ساخته شده است. این شهر به دلیل سبک معماری باستانی در جنوب غربی آسیا یافت می‌شود، یکی از مکان‌های جالب توجه برای بازدید به حساب می‌آید.

حریره یک حمام عمومی که برای ساکنان شهر ساخته شده، و یک مسجد جامع دارد که به عنوان تالار شهر هم استفاده می‌شد. همچنین یک خانه بزرگ که از کانال آب زیرزمینی از میان آن می‌گذرد هم یکی از جاذبه‌های این شهر است. با وجود اینکه این شهر ریشه‌ای باستانی دارد، اما بسیاری از ساختارها و ویژگی‌های آن بیانگر این است که مردم بسیار پیشرفته بوده‌اند و به فکر رفع نیازهای روزمره جامعه، مانند لوله‌کشی برآمده‌اند.

حریره در اصل برای دسترسی آسان به بندر تجاری، برای صادرات یکی از محصولات اصلی خود یعنی شهد خرما، در این مکان ساخته شده است. دوست‌داران تاریخ، حتما باید از حریره بازدید کنند چون در مورد تمدن‌های باستان و شیوه زندگی آن‌ها چیزهای زیادی برای آموزش دارد.

شهر باستانی حریرهشهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز کیش از قنات‌های باستانی تقریبا ۲۰۰۰ ساله ایجاد شده است. تونل‌هایی که روزگاری برای انتقال آب استفاده می‌شدند و اکنون به عنوان یک مجموعه گردشگری فرهنگی برای بازدیدکنندگان شناخته می‌شود. کاریز کیش با معماری زیبا و مساحت گسترده‌ای به وسعت ۱۰ هزار کیلومتر مربع، چیزهای زیادی برای ارائه دارد. در داخل، امکانات گردشگری بسیاری مانند مناطق مسکونی، فروشگاه‌های سوغاتی و مراکز تفریحی وجود دارد.

جاذبه اصلی این شهر سقف مرجانی آن در داخل تونل‌ها است که شامل پوسته‌های فسیل شده دریا با قدمت حدود ۵۷۰ میلیون سال است. مرجان‌های موجود در تونل‌ها هنگام انتقال آب به عنوان فیلتر طبیعی عمل می‌کردند. کاریز کیش همچنین دارای موزه‌ای است که در آن می‌توان هر چیزی را با اهمیت تاریخی، یافت. دوست‌داران تاریخ می‌توانند آثار تاریخی بسیاری را در کیش پیدا کنند. بسیاری از ویژگی‌های مهم باستانی مانند فسیل‌ها، معماری قدیمی و یافته‌های حفاری از جمله این موارد است.

شهر زیرزمینی کاریزقایق‌سواری با قایق‌های کف شیشه‌ای

یکی از تجربه‌های منحصر به فرد و متفاوت در جزیره زیبای کیش، قایق‌سواری با قایق‌های کف شیشه‌ای است. همانطور که از نام آن پیداست، کف این قایق‌ها از شیشه ساخته شده و دریا را به راحتی می‌توان در زیر پا مشاهده کرد. یعنی وقتی در این قایق‌ها هستید، می‌توانید اعماق دریا و موجودات آن را مشاهده کنید. تماشای آب زلال خلیج فارس و موجودات دریایی بی‌نظیر، خاطره‌ای به یاد ماندنی خواهد بود.

قایق های کف شیشه ای کیشقلعه وحشت

قلعه وحشت کیش برای طرفداران هیجان و وحشت، انتخاب مناسبی می‌تواند باشد. این قلعه اولین قلعه وحشت ایران است. یک کلبه چند صد متری در جزیره کیش که مکانی است برای علاقه‌مندان خاص خود، هیجان‌انگیز و جذاب. همچنین برای کودکان و نوجوانان کنجکاو و شجاع، تفریحی جالب است که حتی می‌توانید خانوادگی از آن لذت ببرید. البته بعضی اوقات ناخواسته باید فرار کنید! قلعه وحشتامیدواریم مطالعه این مطالب برای شما سودمند بوده باشد. اگر تا به حال به جزیره کیش سفر نکرده‌اید، این مقاله راهنمای خوبی برای شما خواهد بود و اگر باز هم قصد سفر به کیش را دارید، این بار با اطلاعات بیشتر همراه با جزئیات درباره فرهنگ و رسوم مردم کیش، مراکز خرید و جاهای دیدنی و در فصل مناسب، از این جواهر خلیج فارس دیدن کنید.

کشور: ایران