هرمز

شرح

هُرمُز جزیره ای ایرانی در خلیج فارس و در ۸ کیلومتری بندر عباس است. این جزیره بیضی‌شکل با مساحتی بالغ بر ۴۲ کیلومتر مربع در مجاورتنگه ی هرمز قرار گرفته و از مقصدهای گردشگری جنوب ایران است. شهر هرمز که در شمال جزیره قرار گرفته، تنها نقطه جمعیتی جزیره است و طبق سرشماری سال 1395 جمعیتی برابر با ۵٬۸۹۱ تن داشت.

هرمز را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. همین موقعیت است که آن را در طول تاریخ، از نظر راهبردی و بازرگانی از اهمیت خاصی برخوردار ساخته‌است.هرمز به مدت بیش از یک سده در اشغال پرتقالی ها بود که سرانجام در سال ۱۶۲۲ میلادی در دوره شاه
عباس باز پس گرفته شد.

 

جزیره هرمز یکی از زیباترین جزیره‌های ایران در خلیج فارس است که سراسر آن را جاذبه‌های طبیعی و تاریخی پوشانده‌اند. این جزیره یکی از معدود نقاط بومی در کشور ما است که به گردشگران اجازه ورود با وسیله نقلیه داده نمی‌شود و به همین دلیل، طبیعت این جزیره بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده است.

برای بازدید از جاهای دیدنی هرمز باید سوار بر موتورهای سه چرخ محلیان این جزیره شوید یا با پای پیاده گشت و گذار در جزیره هرمز را آغاز کنید. زیباترین سواحل بکر خلیج فارس با خاک‌های رنگارنگ در این جزیره به چشم می‌خورند و علاقه‌مندان به طبیعت گردی در بازدید از جزیره هرمز در این سواحل اتراق می‌کنند.

کشور: ایران