مونترال

شرح

مونترال بزرگ‌ترین و پر‌جمعیت‌ترین شهر در ایالت کبک است. این شهر چهارصد و سی و یک هزار کیلومتر مساحت دارد و چهار میلیون و دویست و بیست و یک هزار نفر جمعیت دارد که در هر یک کیلو متر مربع یازده نفر زندگی می‌کنند.

جزیره مونترال در جنوب غربی استان کبک واقع شده است. مرز ایالات متحده کمتر از یک ساعت رانندگی به جنوب و استان انتاریو کانادا دقیقاً در غرب مونترال فاصله دارد (70 کیلومتر). جزیره مونترال در محل تلاقی رودخانه‌های سنت لارنس و اوتاوا قرار گرفته است.

مونترال از نظر قومی شهری بسیار متنوع است و این مهم را می‌توان در محله‌های مختلف شهر به راحتی مشاهده کرد. مونترال دارای محله چینی‌ها، ایتالیای کوچک، پرتغال کوچک و محله‌های مختلف دیگر است که توسط مهاجران به عنوان محل زندگی خود پذیرفته شده است. همین تنوع قومیتی باعث شده است تا بتوان از نزدیک با مجموعه‌ای غنی از انواع فرهنگ و آداب و رسوم آشنا شد.

مردم مونترال بیشتر به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند؛ 73 درصد از ساکنان شهر زبان فرانسه را به عنوان زبان اصلی خود می‌دانند. طبق آخرین سرشماری (2016) فقط 11 درصد از جمعیت مونترال بزرگ انگلیسی را به عنوان زبان مادری خود می‌شناسند.

تعدادی از مناطق شهر مطلقاً به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. تمام علائم خیابان و اعلامیه‌های عمومی به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند، بنابراین برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و شهر مونترال را دارند، یادگیری زبان فرانسوی ضروری است.

جمعیت مونترال در سال 2021 در حدود 42.474.46 میلیون نفر تخمین زده شده است. این برآوردها نمایانگر تراکم شهری مونترال است که به طور معمول علاوه بر جمعیت خودِ شهر مونترال، مناطق حومه‌ای مجاور را نیز شامل می‌شود.

بزرگترین گروه‌های قومی در مونترال شامل فرانسه (26 درصد) ، ایتالیایی (7 درصد)، ایرلندی (6 درصد)، انگلیسی (4 درصد)، اسکاتلندی (3 درصد) و اسپانیایی (2 درصد) است. جمعیت ایرانیان در منطقه مونترال بزرگ حدود 23.410 هزار نفر بودند (سرشماری سال 2016).

کشور: کانادا