مسقط

شرح

یکی از شهرهای کشور عمان، مسقط نام دارد. این شهر پایتخت کشور عمان می‌باشد و از این نظر حائز اهمیت است. مسقط از بزرگ‌ترین شهرهای عمان محسوب می‌شود که حدود 800000 نفر در سال 2018 جمعیت داشت. این شهر در900 سال پیش بنا شد و یا به عبارت دیگر به طور تقریب در قرن دوازده میلادی، این شهر تاسیس شده است.
 
نام این شهر مسقط می‌باشد که در زبان عربی به معنای درحال سقوط است. برخی از نویسندگان یونانی و دیگر نویسندگان نقد کننده، در قرن نوزدهم به این موضوع اشاره کردند که منظور از محل سقوط در معنای لغوی مسقط، همان پهلو گرفتن کشتی‌ها یا افتادن لنگر در دریای این کشور می‌باشد. اما از دیدگاه زبان شناسان، معنای واژه‌ی مسقط از واژه‌ی پارسی برگرفته شده و معنا و مفهوم آن، بوی تند می‌باشد.
 
پیشه و کار اصلی مردم در مسقط، تجارت، نجاری، ماهیگیری و صنعت است؛ همچنین این شهر به تعدادی از کارها مشهور است، از‌جمله این کارها می‌توان به طلا سازی، صنایع دستی و نقره سازی اشاره کرد.
وجود دریا در این منطقه، باعث ایجاد شغل‌های مختلف و گوناگونی در سطح شهر شده است. برای مثال صید ماهی در تمام طول ساحل مسقط دیده می‌شود و اکثر مردم که در ناحیه‌ی ساحلی این شهر زندگی می‌کنند، در زمان و فصول ماهیگیری به این کار روی می‌آورند. قابل به ذکر است حکومت این کشور نیز از مردمان ماهیگیر حمایت می‌کند و به این منظور یک روستای مدرن را برای این افراد فراهم کرده است. این روستا در ساحل مسقط پایه گذاری شده و به نام سداب شناخته شده می‌باشد.
حکومت، خانه‌های روستای سداب را به طور رایگان به صیادانی که در این ساحل فعالیت می‌کنند، اهدا کرده است. همچنین ساخت نوعی حلوا به نام حلوای امانی یا مسقطی در این شهر بسیار رایج می‌باشد.
 
این شهر بین خلیج عمان و کوه حجر شرقی واقع شده است. از مهم‌ترین بندرهای عمان و البته یکی از جالب و عجیب‌ترین بنادر در کل جهان می‌باشد. دور تا دور این بندر را کوهای خشکی احاطه کردند که، فاقد هرگونه پوشش نباتی هستند. همچنین صخره‌های درشت، زیبا و درخشنده در اطراف این بندر دیده می‌شود. کوه‌هایی که در پیش نیز به آن‌ها اشاره شد، کل بندر مسقط را احاطه کرده است؛ اما جالب است بدانید این کوه‌ها با فاصله‌ی جدا از هم قرار گرفته‌اند؛ لذا بدین وسیله می‌توان به پشت کوه‌ها راه یافت. این شهر همان‌طور که از نظر موقعیت مکانی، در منطقه‌ی بسیار مهمی واقع شده است، از نظر سیاسی نیز بسیار مهم و حائز اهمیت بوده؛ به طوری که بسیاری از نهادهای مهم دولتی در این شهر واقع شده است. قابل به ذکر است که این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرها در کشور عمان بوده که از دوران قدیم در سلطنت عمان این شهر به مسقط وعمان معروف بوده است.
این شهر چون یکی از قدیمی‌ترین شهرها در منطفه‌ی عمان می‌باشد، لذا در این شهر چندین قلعه‌ی تاریخی مستقر شده است که برخی از مشهورترین آن‌ها قعله‌ی میرانی و قعله‌ی جلالی می‌باشند‌.
 
در کشور عمان، شهرهای مختلفی وجود دارد و به همین دلیل، در این کشور جاذبه‌های گردشگری فراوانی وجود دارد. از جمله شهرهایی که در این کشور وجود دارد می‌توان به مسقط اشاره کرد. این شهر هم از نظر موقعیت جغرافیایی و هم از نظر موقعیت طبیعی در شرایط خاصی قرار گرفته است؛ به همین دلیل به عنوان یکی از شهرهای پرجاذبه در کشور عمان، محسوب می‌شود. هرساله جمعیت زیادی از افراد به عنوان سفرهای کاری و گردشگری وارد کشور عمان و پس از آن شهر زیبای مسقط می‌شوند.
 
 
کشور: عمان