شانگهای

شرح

 پکن پایتخت تور چین و یکی از پرجمعیت ‌ترین شهرهای دنیا می باشد که قدمت این شهر به سه هزار سال قبل باز می‌ گردد و در هشت قرن اخیر، در بیشتر دوره‌ ها پایتخت چین بوده‌ است ، کمتر شهرهایی در دنیا وجود دارند که برای دوره‌ای چنین طولانی ، مرکز سیاسی و فرهنگی کشور خود باقی مانده باشند به همین دلیل آثار تاریخی زیادی در شهر وجود دارد و نیز مرکز شهر پکن و نیز مهم ‌ترین جاذبه‌ی گردشگری پکن ، میدان ” تیان‌آمن ” در ناحیه‌ دونگ ‌چنگ است ، این مکان بزرگ ترین میدان عمومی جهان است که گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا و نیز خود چین جذب می ‌کند.

شهر پکن پرجمعیت ترین شهر جهان پس از شانگهای به شمار می‌رود و تاریخ بسیار غنی دارد. این شهر، تا زمان تشکیل جمهوری در سال 1911، پایتخت سلسله‌های مینگ و کینگ بوده و مرکز سیاسی، آموزشی و فرهنگی کشور چین به شمار می‌رود. در سال 1938، پکن به اشغال ختایی‌ها درآمد و به عنوان پایتخت سلسله لیائو ، انتخاب شد ، مغول‌ها شهر پکن را در سال 1215 فتح کردند. از سال 1264 پکن به عنوان پایتخت چین متحد، تحت حکومت قوبلای قاآن شناخته شد. نیروهای فاتح مغول او، نام شهر را به پایتخت بزرگ تغییر دادند ، از این زمان به بعد، نسل‌های بعد از او، امپراتوری را از شمال کشور و منطقه‌ای نزدیک به مغولستان، حکومت کردند. در این دوره زمانی، دیوارهای شهر گسترش پیدا کردند و کاخ‌ها و معابد بسیاری را ساختند، پس از سقوط سلسله مغولی یوان در سال 1368، پایتخت به طور رسمی به نانجینگ انتقال پیدا کرد. در سال 1403، سومین امپراتور سلسله مینگ، ژودی، مشهور به امپراتور یونگل، پایتخت را به پکن تحویل داد و نام آن را به پکن تغییر داد. زمان حکومت سلسله مینگ، دوران طلایی پکن بود و شهر ممنوعه، معبد بهشت و بسیاری دیگر از نقاط دیدنی پکن، در این دوره زمانی ساخته شدند و این پایتخت به شهری بزرگ و مرکز دینی و فرهنگی آسیا تبدیل گردیده است.

پایتخت جمهوری خلق چین و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرها جهان است. پکن دومین شهر پرجمعیت چین با جمعیت حدود 22 میلیون نفر پس از شانگهای است و مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی کشور است. فرودگاه بین‌المللی پکن دومین فرودگاه شلوغ جهان از نظر ترافیک مسافران است. پکن میزبان المپیک 2008 میلادی بود و برای برگزاری المپیک زمستانی 2022 هم انتخاب شده و به این ترتیب اولین شهری است که هم المپیک تابستانی و هم المپیک زمستانی را برگزار خواهد کرد.

کشور: چین