دبی

شرح

شهر دبی که به دلیل زیبایی و جاذبه های گوناگون خود لقب «عروس خلیج فارس» را به خود اختصاص داده است، بزرگترین شهر کشور امارات متحده عربی است. این شهر که در کنار ابوظبی و شارجه جز مهم ترین شهرهای امارات است، یکی از مدرن ترین شهرها در سراسر جهان به حساب می آید. دبی همیشه به عنوان یکی از مراکز توریستی در خاورمیانه شناخته شده و تور دبی برای بسیاری از مردم در سراسر نقاط جهان دارای جاذبه است.

بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا برای گذران اوقات فراغت تور دبی را انتخاب می کنند. تور دبی برای ایرانیان نیز محبوبیت بسیار بالایی دارد؛ چرا که این شهر در جنوب خلیج فارس واقع شده است و فاصله بسیار کمی با ایران دارد.

علاوه بر آن، در دبی ایرانیان بسیاری حضور دارند و حضور تعداد زیادی از ایرانیان در این شهر به همراه وجود جاذبه های مختلف توریستی، این شهر را به یکی از محبوب ترین مقاصد سفر ایرانیان تبدیل کرده است.
در ادامه این مطلب، مطالبی مفید درباره دبی و تور دبی ارائه می گردد؛ ضمن معرفی جامع و مفیدی از این شهر، به بررسی جاذبه های موجود در آن نیز خواهیم پرداخت.

شهر دبی

معرفی شهر دبی

دبی، یک شهر بندری است که در کنار خلیج فارس قرار گرفته است و به عنوان بزرگترین شهر کشور امارات شناخته می شود. این شهر که یکی از هفت شیخ نشین امارات است، برای اولین بار تحت نظر شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم، اولین امیر دبی، به عنوان یک شهر شناخته شد.

شهر دبی به علت حضور در کنار خلیج فارس، به عنوان یکی از مهم ترین بنادر در خاورمیانه و حتی دنیا شناخته می شود. مخصوصا از زمانی که نفت در این شهر کشف شد، توجه بسیاری از قدرت ها از جمله بریتانیا به این منطقه جلب شده و رشد اقتصادی آن به شدت سرعت گرفت. ایجاد مراکز توریستی و دیدنی های مختلف در این شهر، باعث شد تور دبی به یک انتخاب جدی برای گردشگران در سراسر دنیا تبدیل شود.

آشنایی با شهر دبی

جمعیت شهر دبی

طبق آخرین آمار مربوط به سرشماری جمعیت دبی، ساکنان این شهر بیش از 3 میلیون نفر هستند. رشد جمعیت دبی در سال های اخیر رشدی صعودی پیدا کرده است و هر روز به جمعیت ساکنان این شهر افزوده می شود. اعراب بومی درصد اندکی از ساکنان دبی را به خود اختصاص می دهند. بیشتر جمعیت دبی از مهاجران و کارگران آسیایی مانند هندی ها و بنگلادش تشکیل شده است. ایرانیان نیز کسر قابل توجهی (حدود یک چهارم) از ساکنان دبی را به خود اختصاص داده اند.

مساحت شهر دبی

شهر دبی به عنوان یکی از بنادر مهم دنیا، یک کلان شهر به حساب می آید. مساحت دبی حدود 4114 کیلومتر مربع تخمین زده شده است. البته این مقدار در سال های گذشته افزایش یافته و از این به بعد هم افزایش خواهد یافت. محبوبیت تور دبی و گسترش سرمایه گذاری های تجاری از دلایل اصلی گسترش مساحت دبی هستند.

آب و هوا شهر دبی

آب و هوای دبی بسیار گرم و مرطوب است. مخصوصا در فصل های گرم سال این منطقه آب و هوایی بسیار گرم دارد و میانگین دمای روزهای آن حدود 40 درجه است. دبی حتی در زمستان ها نیز گرم است و بارش آن نیز مقدار اندکی دارد.

آب و هوا شهر دبی

هزینه زندگی در دبی

تعیین میزان هزینه زندگی در دبی می تواند برای هر کس متفاوت باشد. چرا که میزان هزینه هایی که هر شخص می کند متناسب با فعالیت ها و میزان مصارف مختلف وی از کالاها و خدمات مختلف است؛ خدماتی مانند مسکن، خوراک، پوشاک، تفریحات و…

دبی با وجود آن که یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین شهرهای دنیاست اما هزینه های زندگی در آن نسبت به شهرهایی مانند نیویورک یا لندن کمتر است. در حال حاضر طبق تخمین های انجام شده، یک فرد مجرد برای زندگی در دبی باید ماهانه مبلغی معادل 3200 درهم امارات هزینه کند. هزینه سالانه زندگی در دبی معادل حدود 40000 درهم خواهد بود.

مهم ترین جاذبه های دبی

دبی در دو دهه اخیر رشد فوق العاده سریع و باورنکردنی ای داشته است. مرکاز تجاری، تفریحی و توریستی مختلفی در این شهر تاسیس شده اند و همین باعث شده است افرادی که به توریسم و گردشگری علاقه دارند، بسیار بیشتر از قبل جذب تور دبی شوند. دبی مراکز تفریحی گوناگونی دارد؛ مانند پارک های آبی بزرگ، سالن های اسکی، آسمان خراش های باشکوه، شهربازی های مدرن و پیشرفته و رستوران های گوناگون.

  • مهم ترین جاذبه دبی را می توان برج خلیفه دانست؛ بلندترین ساختمان جهان با ارتفاعی معادل 828 متر و 163 طبقه. برج خلیفه دارای مراکز خرید و تفریح فراوان بوده و چشم اندازی زیبا از شهر دارد.
  • دبی مال (Dubai mall) یکی دیگر از مراکز مهم موجود در دبی است. دبی مال یک مرکز خرید اصلی در دبی به حساب می آید؛ بسیاری از کسانی که با تور دبی به این شهر می روند، برای خرید از این مرکز بازدید می کنند.
  • آکواریوم دبی از دیگر جاذبه های دبی است که حتما باید از آن دیدن کرد. این آکواریوم باشکوه و زیبا که به عنوان بزگرترین آکواریوم دنیا نیز شناخته می شود، در طبقه همکف دبی مال قرار دارد.
دبی مال

مهم ترین بخش های توریستی و تجاری شهر دوبی

همان طور که گفته شد، شهر دوبی پر از مراکز تفریحی، توریستی و گردشگری است و به همین دلیل تور دبی یکی از محبوب ترین تورهای دنیا به حساب می آید. دبی دارای برج ها، هتل ها، رستوران ها، موزه ها و شهربازی های جذاب و مدرن است که همواره جز پربازدید ترین مناطق دبی به حساب می آیند.
علاوه بر برج خلیفه که مهم ترین برج منطقه خاورمیانه به حساب می آید، برج العرب یکی دیگر از مکان های دیدنی دوبی است. این برج لوکس با امکانات مختلف خود از گرانترین هتل های جهان به حساب می آید.

برج العرب

هم چنین موزه دبی یکی از مناطق مهم و دیدنی این شهر محسوب می شود. علاوه بر موزه دبی، رستوران های مختلف موجود در این شهر بندری مانند رستوران المنتهی و رستوران المحاره با جاذبه های خاص خود پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان هستند.