توکیو

شرح

شهر توکیو (Tokyo) پایتخت ژاپن و پرجمعیت‌ترین شهر جهان است! شاید همین موضوع دلیل محکمی برای جذابیت توکیو برای میلیون‌ها گردشگری باشد که سالانه با تور توکیو به این شهر سفر می‌کنند تا از زیبایی‌ها و دیدنی‌های توکیو بازدید کنند.
توکیو یک کلانشهر بسیار بزرگ است که سنت و مدرنیته را به نحو بینظیری با یکدیگر ترکیب کرده است. مساحت و ابعاد بزرگ توکیو ژاپن باعث می‌شود جاهای دیدنی و فعالیت‌های گردشگری توکیو هیچوقت تمام نشود؛ از برج ۶۳۴ متری اسکای‌تری (SkyTree) که دومین برج بلند دنیاست، تا قصرها و معبدهای چند صد ساله در گوشه و کنار شهر.

توکیو ژاپن تاریخ پر فراز و نشیبی دارد و اگرچه مانند شهرهایی چون رم، پاریس یا لندن تاریخی طولانی ندارد، اما توانسته است به یک شهر مهم و شناخته شده تبدیل شود. توکیو حدود ۵۰۰ سال پیش تاسیس شده و حدود ۱۵۰ سال است که به عنوان پایتخت ژاپن شناخته می‌شود، اما با این وجود یکی از برترین شهرهای دنیا از منظر فرهنگی و اقتصادی است. برای دانستن چگونگی این اتفاق، شاید بهتر باشد کمی در مورد توکیو ژاپن و تاریخ آن بیشتر بدانیم.
تاریخچه توکیو به سال ۱۵۹۰ میلادی بازمی‌گردد. در این سال شوگون‌های ژاپن (Shogun) قدرت را از شهر کیوتو (Kyoto) که مرکز امپراتوری ژاپن بود، به این منطقه منتقل کردند. البته باید بدانید که آن زمان، نام قدیم توکیو ژاپن ادو (Edo) بود و به همین دلیل این دوره از تاریخ ژاپن را دوره ادو می‌نامند.
اگرچه پایتخت رسمی امپراتوری ژاپن هنوز در شهر توکیو بود، اما قدرت و ثروت به سمت شهر تازه تاسیس توکیو منتقل گردید و باعث رشد جمعیت و همچنین توسعه این شهر شد. اما بعد از این دوران، ژاپن و توکیو درهای خود را به روی جهان بستند و سعی کردن فرهنگ اصیل ژاپنی را به اعتلا برسانند. جنبه‌های مختلفی از فرهنگ ژاپن مانند خطاطی، سنت سامورایی، جشن‌ها و … در این دوران شکل گرفت.

سال ۱۹۲۳ زلزله‌ای وحشتناک به بزرگی ۷.۹ ریشتر توکیو را به مدت ۴ الی ۱۰ دقیقه لرزاند که بیش از ۱۴۰ هزار نفر از اهالی این شهر را به کام مرگ کشانید و میلیون‌ها نفر را آواره ساخت. همچنین در دوران جنگ جهانی دوم نیز این شهر توسط بمباران‌های متعدد به مرز نابودی کشیده شد و جمعیت آن ظرف ۵ سال نصف شد.
اما با این وجود توکیو و ژاپن فرآیند بازسازی را به سرعت انجام دادند و امروزه این شهر یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین شهرهای جهان است و جمعیت توکیو به حدود ۳۸ میلیون نفر رسیده است. بدون شک با مقایسه تصاویر توکیو ژاپن پس از جنگ جهانی دوم و عکس شهر توکیو در زمان حال، نمی‌توانید تصور کنید که این تصاویر مربوط به یک شهر هستند.

 

کشور: ژاپن