بجنورد

شرح

بجنورد یکی از شهرهای بزرگ استان خراسان شمالی محسوب می‌شود که با پیشینه‌ایی کهن چهل و چهارمین شهر کشور به شمار می‌رود. بجنورد که در لهجه خراسان «بُژنُرد» تلفظ می‌شود که اکثر اهالی آن ترک‌ها و کردها هستند.

 نام این شهر در منابع قدیمی و فرهنگ‌های لغت «بیژن‌گُرد» بیان شده و بیژن‌گرد (بجنورد) به معنی «ساخته بیژن» و «آبادشده به دست بیژن» است. بجنورد برای افرادی که از مسیرهای شمالی به استان‌های خراسان سفر می‌کنند، شهر مناسبی برای گردش و تفریح خواهد بود.

بسیاری از مسافران مناطق شرقی و شمال شرقی کشورمان را برای سفر انتخاب می‌کنند تورهای ایرانگردی بسیاری نیز وجود دارد که بازدید از مناطق بکی استان خراسان شمالی را در برنامه‌های خود قرار میدهند. 

شهرستان بجنورد مثل بقیه شهرهای خراسان ‌شمالی، به علت موقعیت ویژه جغرافیایی و آب‌وهوایی، از پوشش گیاهی غنی و ارزشمندی برخوردار است. به  شهرستان‌های بجنورد که سفر کنید انواع درخت اُرُس را در کنار سایر گونه‌ها مثل نسترن وحشی و افرا می‌بینید. علاوه بر آن گونه‌های درختچه‌ای متنوعی مانند تاغریال درمنه و یال اسبی و همچنین گیاهان دارویی مثل آویشن و علف هزار چشم در این منطقه پیدا می‌شود.

پوشش گیاهی متنوع هم باعث به‌وجودآمدن زیستگاه‌های متنوعی برای جانوارن شده است. خرگوش و شغال در دشت‌ها، کفتار و پلنگ و گراز در ارتفاعات و لاک‌پشت و قورباغه در پهنه این استان دیده می‌شوند. انواع مارهای سمی و غیرسمی، مارمولک، انواع گنجشک، خفاش و پرستو هم در زیستگاه‌های بجنورد پیدا می‌شوند.

کشور: ایران